wtorek, 21 lipca 2015

Gorąca herbata na upał? To niestety nie działa.
Czy prawdą jest to, że gorąca herbata jest dobra na upał? No cóż u nas chyba jednak się to nie sprawdzi. W internecie pojawia się masę artykułów o tym jak to dobrze pić ciepłe napoje w upalne dni, bo przecież Beduini na pustyni też je piją. Ale... no właśnie jest pewne ale.Zacznijmy od Beduinów, faktycznie pili oni gorącą herbatę na rozgrzanej pustyni ale na pustyni wilgotność powietrza jest bardzo niska dzięki czemu działanie herbaty było skuteczne. Należy zwrócić uwagę, że picie gorącej herbaty wcale nie podnosi temperatury ciała (jeżeli nie wierzycie zmierzcie sobie temperaturę, następnie napijcie się herbaty i zmierzcie temperaturę ponownie). Na językach posiadamy specjalne receptory, które wykrywają wyższą temperaturę, w momencie kiedy wypijamy ciepłą herbatę, nasze ciało dostaje przekaz, że powinniśmy się pocić aby pozbyć się niechcianego ciepła. Kiedy się pocimy parujący pot ochładza nasz organizm. W naszym klimacie przy wysokich temperaturach pocimy się cały czas, tak więc picie herbaty nic nie zmienia. Lepszym rozwiązaniem jest ochłodzenie się zimną wodą. Co nam pomoże? Kompres z zimnej wody położony na karku, przepływająca krew ochładza się, a następnie schładza nam resztę organizmu.A jakie jest wasze zdanie na ten temat? Macie jakieś inne teorie odnośnie picia gorącej herbaty? A może macie jakieś inne fajne sposoby na ochłodzenie się w upalne dni? :)

2 komentarze:

  1. Ostatnio mama mówiła mi, że podczas upałów należy pić ciepłe napoje, najlepiej herbatę. Skorzystałam z jej rady... i myślałam, że się ugotuję. Moim zdaniem, niegazowana woda mineralna jest niezawodna. Nie musi być z lodówki, żeby dodatkowo ochłodzić - świetnie sprawdza się ta o temperaturze pokojowej. ;)

    http://blackhairdryer.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. ja też jakoś nigdy za bardzo nie wierzyłam w opowiastki o piciu herbaty w upał. myślę, że to się nie sprawdza w naszym klimacie, Beduini i pustynia to coś zupełnie innego. poza tym, co to za przyjemność pić gorące, skoro przyjemniej jest się ochłodzić? ;)

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania. Z chęcią poznam wasze opinie i odwiedzę blogi :)